0

Kang Lee, profesor aplikované psychologie na Torontské univerzitě, objevil způsob měření krevního tlaku pomocí fotoaparátu telefonu. Tato technologie využívá transdermální optické zobrazování, které dokáže vizualizovat a měřit změny průtoku krve pod kůží obličeje.

Kůže obličeje je svou povahou průsvitná. Když světlo dopadne na obličej, proniká kůží a dosáhne červených krvinek pod ním. Červené světlo je poté odraženo zpět a zachyceno optickým senzorem na chytrém telefonu.

„Z videa pořízeného touto technologií můžete vidět, jak krev proudí v různých částech obličeje, a prostřednictvím tohoto odlivu a proudění krve v obličeji můžete získat spoustu informací,“ řekl Lee.

Počáteční výzkum ukázal, že tento nový proces je až o 96 procent přesnější než tradiční metody testování. Než se však jeho používání rozšíří, bude nutné provést další výzkum. Leeho startup, Nuralogix, má na trhu již jednu aplikaci, která dokáže měřit úroveň stresu a klidovou srdeční frekvenci na základě 30sekundového videa tváře osoby.

Lidé s vysokým krevním tlakem mají vyšší riziko srdečního infarktu nebo mrtvice. Odhaduje se, že 1,3 miliardy lidí na celém světě má vysoký krevní tlak. Díky transdermálnímu optickému zobrazování může být brzy mnohem snazší a rychlejší odhalit tento život ohrožující stav.