0

Startup TuraQshare z Kazachstánu vyvinul aplikaci, která umožňuje uživatelům registrovat a pronajmout prázdná parkovací místa. Koncept vznikl v červenci 2018 v rámci Astana Innovations Challenge, startupové soutěži zaměřené na motivaci mladých vývojářů k řešení městských technologických problémů v Nur-Sultanu, hlavním městě Kazachstánu.

Zakladatelé společnosti TuraQshare, Askhat Sharipov a Anuar Baitulakov, přišli s nápadem pomoci zvládat dopravní zácpy. Cílem aplikace je usnadnit nabízení parkovacích míst po celém městě. Kromě toho TuraQshare poskytuje platformu pro lidi, jak vydělávat peníze pronajímáním prázdných parkovacích míst, když jsou mimo domov.

„Přemýšleli jsme, proč nepřipojit obě strany – klienty nebo řidiče a partnery – aby to bylo prospěšné a efektivní pro město,“ řekl Sharipov. „Naše řešení nejen snižuje provoz, ale umožňuje lidem vydělávat skutečné peníze a také snižovat emise CO2.“

Uživatelský proces je přímočarý: klienti se registrují v aplikaci, kliknou na oblast zájmu ve městě a objeví se dostupná parkovací místa, která si lze pronajmout na hodinu, den, týden nebo měsíc. Platformu používají většinou řidiči hledající parkovací místo v blízkosti svého pracoviště. Aplikace je také ve fázi spuštění v Singapuru, Abú Dhabí a Moskvě.

Podle studie společnosti Bosch z roku 2016 má vyhledávání parkovacích míst za následek zhruba jednu třetinu dopravního ruchu. Informace o tom, kde hledat parkování, nejen snižují dopravní zácpy, ale také snižují emise CO2 snížením množství času, který auta stráví na silnici.