0

Společnost SkyCool se sídlem v Kalifornii vyvíjí chladicí systém, jehož kořeny sahají stovky let zpět na Střední východ a do Indie. Využívá radiační chlazení, energeticky efektivní proces, který v podstatě vysílá nadměrné teplo do vnějšího prostoru.

Na Stanfordské univerzitě vynalezli SkyCool spoluzakladatelé Shanhui Fan, Eli Goldstein a Aaswath Raman zařízení, které usnadňuje proces radiačního chlazení. Plochý kovový panel odráží světlo a teplo slunce, čímž klesá teplota za panelem o 5 až 10 stupňů Celsia, než je vzduch kolem něj. Když je systém trubek naplněných tekutinou za panelem vystaven chladnějšímu vzduchu, tekutina se ochladí před tím, než je odeslána do stávajícího chladicího systému.

V současné době probíhá pět pilotních programů, které testují účinnost tohoto konceptu. Vědci z University of Buffalo pracují na zefektivnění procesu emisí tak, aby byl užitečný v městském prostředí. Stále není určeno, jak dlouho bude moci být technologie implementována ve velkém měřítku.

Tato technologie byla původně vytvořena pro spolupráci se současnými chladicími jednotkami za účelem zvýšení účinnosti a snížení emisí sloučenin uhlíku. Nedávná studie publikovaná v časopisu Nature Sustainability se však domnívá, že tato technologie bez elektřiny může jednoho dne fungovat sama. Pokud budou nové budovy stavěny pomocí radiačního chlazení, mohlo by to mít obrovský dopad na globální spotřebu energie.