0

Stephen Quake, výzkumník ve Stanfordu, vyvinul krevní test, který bude schopen předpovídat, zda se dítě narodí předčasně. Quake a jeho tým studovali molekuly RNA v krvi těhotných žen ohrožených předčasným narozením a našli sedm genů, u nichž se zdálo, že jejich měnící aktivita signalizuje předčasné narození. Jeho vlastní dcera se narodila o měsíc dříve a inspirovala ho k vývoji testu.

Test, který lze provést kolem šestého měsíce těhotenství, může nabídnout levný a rychlý způsob, jak předpovědět riziko předčasného porodu. Quake založil startup s názvem Mirvie pro komerční využití této technologie. K dnešnímu dni získal téměř 9 milionů EUR od investorů, včetně Khosla Ventures z Menlo Park v Kalifornii.

Přibližně 10 procent všech dětí se narodí předčasně. Komplikace z předčasného narození jsou hlavní příčinou úmrtí kojenců po celém světě. Quakeova zjištění musí být ještě potvrzena dalším testováním a klinickými zkouškami. Někteří odborníci říkají, že je zapotřebí více důkazů o tom, že RNA může být spolehlivým ukazatelem zdraví plodu. Pokud by však byly úspěšné, mohly by se testy ukázat jako cenné v oblasti těhotenství. Mohou být také použity k měření zdravotního stavu placenty a vývoje plodu během těhotenství.