Haptická vesta umožňuje neverbální komunikaci se psy

Tým na Ben-Gurion University of Negev (BGU) v Izraeli vyvinul způsob, jak cvičit psy pomocí vibrací. Vědci vytvořili upravenou síťovanou vestu, která využívá haptickou technologii. Čtyři malé vibrační motory jsou ovládány pomocí dálkového ovládání a mohou určovat různé příkazy pro psy.

Tato studie se jeví jako první, která prozkoumala haptickou technologii jako způsob komunikace se psy. Cílem je poskytnout nevizuální nebo zvukovou komunikaci, která může být užitečná v různých situacích. Například, když je prostředí příliš hlučné na to, aby byly hlasové příkazy efektivní, nebo když je zvíře příliš daleko.

„Naše výsledky výzkumu ukázaly, že psi reagovali na tento vibrotaktilní způsob stejně nebo dokonce lépe než hlasové příkazy,“ řekl profesor Amir Shapiro, ředitel robotické laboratoře na BGU. „Naše současná studie konceptu ukazuje slibné výsledky, které otevírají cestu k použití haptické technologie pro komunikaci mezi člověkem a psem.“

Očekává se, že další výzkum otestuje haptickou vestu na různých plemenech, různého věku a úrovních tréninkových zkušeností. Může se také integrovat s pokročilejšími zařízeními, která jsou v současné době používána v programech pátracích, záchranných a servisních psů.

Toto nové zařízení by se mohlo ukázat jako užitečné při pátracích a záchranných operacích, zejména pokud jsou psi v situacích, kdy nelze slyšet hlasové příkazy. Může také poskytnout způsob, jak majitelé psů mohou ztlumit komunikaci se svým mazlíčkem, nebo mohou být použity k interakci se psy, kteří jsou neslyšící.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766