0

GD-IQ (Geena Davis Inclusion Quotient) je nástroj kontroly pravopisu, který navíc kontroluje ve filmových a televizních scénářích, zda se v textech neobjevují předsudky z hlediska rovnosti a rozmanitosti. Geena Davis, zakladatelka Geena Davis Institute of Gender in Media, nedávno oznámila celoroční pilotní program ve spolupráci s Walt Disney Studios. Nástroj zvaný „Spellcheck for Bias“ bude ve studiu použit během celého vývojového procesu.

GD-IQ, financovaný společností Google, využívá technologie audiovizuálního zpracování z University of Southern California Viterbi School of Engineering spolu s možnostmi strojového učení společnosti Google.

Analýza odhaluje procenta zastoupení a rozdělení dialogů do kategorií pohlaví, rasy, LGBTQIA a reprezentace zdravotního postižení. Analýza také vyzdvihuje mluvené postavy, které nebyly identifikovány podle pohlaví, což by mohlo pomoci zlepšit rovnost a rozmanitost.

Tento nástroj, který má pomoci identifikovat předsudky před tím, než se stane veřejně diskutovaným médiem, řadí také sofistikovanost slovní zásoby postav a jejich relativní úroveň moci v příběhu.

První studie filmové a televizní reprezentace pomocí GD-IQ zkoumala 200 nejvýdělečnějších, neanimovaných filmů z období 2014 a 2015. Není překvapením, že čím rozmanitější a rovnocennější byly filmové postavy, tím více peněz film vydělal.