0

Australské aerolinky Qantas se rozhodly provést testovací let mezi americkým New Yorkem a australským Sydney bez mezipřistání. Boeing 787-9 tak uletěl více než 16 tisíc kilometrů. Nejednalo se však o komerční let, který by byl dostupný pro běžné cestující. Do nového Dreamlineru nasedlo 40 cestujících mezi kterými byli zaměstnanci aerolinek a několik novinářů, dále ještě deset členů posádky.

Jestli se ptáte, proč Qantas postoupila let, který trval 19 hodin a 15 minut? Jednalo se totiž o testovací let, během kterého vědci chtěli sledovat emoční a fyzický dopad dlouhých letů na organismus. Všichni na palubě byli vybaveni nositelnými technologiemi, které sledovaly například ostražitost pilot, dále stravování, spánek a aktivitu cestujících. Během letu se monitorovalo, zda má dopad na zdraví a pohodu i osvětlení.

Samotným letem to však nekončilo. Pokud jste někdy podstoupili dlouhý let přes několik časových pásem, tak jste mohli zažít jet leg. I v rámci tohoto letu se testoval způsob, jak jet lag co nejvíce zmírnit. Podle analytické společnosti BIS Healthcare roste poptávka po prostředcích proti jet lagu přibližně šestiprocentním tempem ročně. Což do roku 2023 by mělo činit hodnotu trhu cca 732 milionů dolarů.