Vědci z Mexika přeměnili kaktusovou šťávu na biologicky rozložitelný plast

Vědci na Universidad del Valle de Atemajac používají drcené listy kaktusu k vytvoření biologicky rozložitelného plastu. Plast na bázi kaktusu je pro životní prostředí zdravější než jiné alternativy, protože je uhlíkově neutrální a netoxický, pokud je zkonzumován.

Proces funguje následovně: Nejprve se listy z pichlavého kaktusu Opuncie smíchají do šťávy. Kapalina, která je jasně zelená, hustá a slizká, se smíchá s glycerinem, živočišným tukem a voskem. Podle týmu je výsledkem tenký a odolný materiál, který se dá použít na tašky. Materiál se za měsíc rozpadne v půdě a ve vodě se rozpustí během několika dnů.

Materiál je pro životní prostředí lepší než jiné biologicky rozložitelné látky, říká profesorka Sandra Pascoe Ortiz, která tento materiál vyvinula. Například na rozdíl od kukuřice roste kaktus na půdě, kterou nelze použít k zemědělství. Nevyžaduje růstová hnojiva ani zdroje. Materiál zatím není komerčně dostupný. Tým však v současné době spolupracuje se společností na jeho výrobě.

Odhaduje se, že každý den končí v oceánu osm milionů kusů plastů. To je jen malá část z více než 320 milionů tun plastu vyrobeného pouze v roce 2016. Odhaduje se, že celosvětová populace do roku 2034 vyprodukuje dvojnásobek tohoto množství. Aby se plastový odpad v budoucnu snížil, budou nutné plastové alternativy, jako je právě materiál na bázi kaktusů.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766