Stanfordská univerzita vyvinula samoostřící brýle, které dokáží pomoci lidem s presbyopií

Tým výzkumníků na Stanfordské univerzitě, vedený elektrotechnikem Gordonem Wetzsteinem, vyvinul brýle zvané autofokály. Nabízejí high-tech řešení problémů se zrakem u starších lidí.

Prototyp brýlí obsahují čočky naplněné tekutinou, které se vyboulí nebo zúží podle toho, jak se mění zorné pole. Používají senzory pro sledování pohybu očí, aby se zjistilo, kam se člověk dívá. Software používá data pro sledování očí, aby se objektivy udržely v neustálém a dokonalém zaostření.

Testy prototypu na lidech s běžným typem dalekozrakosti u starších lidí, zvané presbyopie, určily, že čočky s automatickým zaostřováním jsou lepší a rychlejší než jiné typy objektivů. Prototyp je objemný a těžký a vypadá trochu jako něco z nízkorozpočtového sci-fi filmu, ale dalším krokem bude zmenšení technologie a jejich vizuální stránka.

Wetzsteinova laboratoř nevyvinula samo ostřící čočky a sledovače očí. Tým se o nich dozvěděl při práci na vizuálních systémech pro virtuální a rozšířenou realitu. Nicméně, právě oni se pokusili dát tyto dvě technologie dohromady a vyvinuli software, který umožní brýlím ostřit samostatně.

Jak stárneme, tak se náš zrak často zhoršuje. Ti, kteří mají presbyopii, mají problémy se zaměřením na detailní objekty. Běžným řešením je buď nosit brýle na čtení, které je třeba sundat, aby viděli na dálku; nebo progresivní čočky, které vyžadují, aby uživatel správně pohyboval hlavou. Tyto brýle mohou pomoci přibližně 1 miliardě lidí na celém světě s presbyopií.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766