Velmi výkonná lampa Lumir K je poháněna olejem na vaření

Společnost Lumir, která vyvinula LED lampu (Lumir C) poháněnou jednou svíčkou, vytvořila novou svítilnu. Svítilna Lumir K je poháněna malým množstvím oleje na vaření. Lumir K může poskytnout hodinu světla s využitím pouze 5 ml oleje a lze použít téměř jakýkoliv typ oleje na vaření. Díky tomu je světlo velmi užitečné pro lidi žijící v rozvojových zemích, protože běží na oleji, který je levný, snadno dostupný a nevyžaduje žádné dobíjení.

„Lumir K používá jako palivo kuchyňský olej, nikoliv petrolej, který se obtížně používá vzhledem k jeho nerovnoměrné kvalitě v závislosti na regionu,“ řekl zakladatel společnosti Jehwan Park. „Tímto procesem jsme se rozhodli použít olej na vaření, kde je malý rozdíl v kvalitě v závislosti na regionu.“

Stejně jako Lumir C pracuje Lumir K s efektem termoelektrickým jevem, kde je teplo přeměňováno přímo na elektřinu mezi dvěma různými polovodiči. Světlo, které oleje vytváří je teplotní rozdíl v místě, kde se polovodiče setkávají, což způsobuje rozdíl napětí, který zase vytváří elektrický proud. Proud se pak používá k napájení světel LED lampy. Světlo vydává téměř 100 lumenů, což činí Lumir K asi čtyřikrát jasnější než standardní petrolejová lampa.

Společnost Lumir také tvrdí, že na rozdíl od petrolejových lamp, které ztrácejí 90 % své energie na teplo, používá Lumir K téměř veškerou svou energii paliva pro osvětlení, což ho činí efektivnějším než petrolej. Navíc, na rozdíl od světel na solární pohon, Lumir může být používán za každého počasí.

Společnost za lampu získala ocenění James Dyson Award a spolupracuje s korejskou International Cooperation Agency. Společnost hledá podporu na Indiegogo a doufá, že 8,830 EUR. Podporovatelé mají také možnost nákupu lamp pro lidi v nouzi. Společnost plánuje zahájit rozesílání lamp v září 2019.

I když je to užitečné pro kempování, hlavním účelem Lumir K je poskytovat bezpečné a efektivní světlo pro lidi, kteří nemají pravidelný přístup k elektřině. “Z 1,2 miliardy lidí, kteří nemají přístup k elektřině, se většina z nich spoléhá na svíčky nebo petrolejové lampy, které nejsou efektivní, škodí zdraví a životní prostředí,” řekl Park. Použití petrolejových lamp uvnitř budov má významné negativní účinky na zdraví, způsobuje respirační onemocnění a může být drahé.