0

Studio CBA Architects vyvinul návrh inspirovaný pavoučí sítí, který přidal chodník a cyklostezku k historickému mostu. Návrh poskytuje jedinečné řešení pro společný problém: moderní přístup bez nutnosti změny mostu, říká studio.

Most Adolphe, postavený v roce 1906, je jednou z nejvýznamnějších historických památek v Lucemburku. Úředníci potřebovali vypracovat lepší přístup mezi historickými a novými částmi města. Ale nikdo nechtěl změnit most. V reakci na to CBA Architects navrhli lehký ocelový systém. Výsledkem je „dobře řízená pavučinová síť“, který je podle studia „sotva viditelný zvenčí“.

cba architectes

Konstrukce je široká čtyři metry a vysoká 3,8 metru. Paluba je potažena epoxidem. Tenké kotvy a kabely jej upevňují k železobetonovým deskám pod palubou mostu. Tlumiče pomáhají snižovat tlak. K dispozici je také obousměrná cyklostezka a dvě úzké stezky. Most pro pěší byl otevřen na mostě Adolphe v roce 2018. Most byl také ve výběru pro cenu Mies Van Der Rohe.

Návrh CBA Architects řeší dvě výzvy, kterým čelí urbanisté: pěší provoz a modernizace historických památek. Města po celé Evropě, včetně Prahy, se stále více potýkají s tím, jak nejlépe využít historické památky, které přitahují návštěvníky a vytvářejí příjmy. Mohou však také vytvořit problémy pro urbanisty, kteří již čelí silnému provozu a rostoucí populaci. Problémem je také udržitelnost starších budov.