0

Výzkumníci na dvou univerzitách v USA vyrobili pohotovostní lékařskou soupravu, která je schopna zachránit životy na bojišti. TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR) poskytuje „roboticky řízené zákroky kritické péče pacientům ve vzdáleném a vážném prostředí“.

TRACIR si klade za cíl využít péči řízenou umělou inteligencí, aby zajistila přežití zraněného pro dlouhé lékařské evakuace. Souprava by obsahovala „robotický oblek“, který by se umístil kolem zraněného. Pozorovatelé v obleku by zhodnotili zranění. Na základě diagnózy by oblek roboticky poskytnul léčbu, která by pacienta stabilizovala. Lékařské zákroky by byly založeny na algoritmech umělé inteligence.

Na projektu pracuje Carnegie Mellon University a University of Pittsburgh School of Medicine. Nouzová péče přímo na místě je důležitá, protože bojiště se stává „čím dál vzdálenější“, řekl Ron Poropatich, M.D., důstojník americké armády ve výslužbě a ředitel Pittova Centra pro výzkum vojenského lékařství.

Technologie by mohla být také použita v jiných extrémních situacích, kdy je podle výzkumníků obtížná lékařská evakuace. Projekt, který obdržel 7,2 milionu dolarů od amerického ministerstva obrany, je stále ve vývojové fázi.

Umělá inteligence se čím dál více používá v medicíně, zejména ke zlepšení diagnózy, uvádí Journal of American Medical Association. Někteří lékaři se domnívají, že data analyzovaná umělou inteligencí by mohla pomoci zlepšit péči identifikací příznaků nebo příznaků, které lidé přehlédnou. Projekt TRACIR by tuto diagnostickou schopnost poskytnul v náročnějším terénu. Vědci věří, že by projekt mohl pomoci i turistům hluboko v lesích a teoreticky by se v budoucnu mohl použít i na Marsu.