0

Polské architektonické studio KWK Promes navrhlo kvadrantový dům, který propojuje obyvatele se sluncem pomocí otočné terasy. Domov se skládá ze dvou hlavních struktur, které jsou vzájemně kolmé. Terasa se otáčí směrem ke slunci a pohybuje se mezi dvěma částmi budovy.

Terasa je umístěna na kruhové kolejnici a spojena s hlavní konstrukcí pomocí závěsů. Terasa poskytuje vnitřní kombinaci venkovních prostor, střídavě rozšiřujících nebo zmenšujících prostor budov. Skleněná okna a dveře lemují terasu a hlavní část domu, podle potřeby otevírají a zavírají.

Pohyb a rychlost terasy závisí zcela na slunci a každý den se liší. Vzhledem k neustálému pohybu terasy po celý den není trávník po delší dobu dostatečně zakryt. Pokud se terasy přiblíží k překážce, senzory to zjistí a terasa se automaticky zastaví.

Čím dál více se setkáváme s netradičním uspořádání bydlení, což se odráží v přístupu architektů a použitých materiálů. Vzhledem k tomu, že se inovace odehrávají v oblasti designu a stavebnictví, tak tyto změny ovlivňují i veřejná prostranství.