Odvrácená strána rozvíjející se umělé inteligence

Umělá inteligence pohání jedny z největších technologických vylepšení naší doby, od autonomních vozidel až po rozpoznávání obličeje.
Ale tato technologie je závislá na rostoucím, často málo placeném sektoru lidských pracovníků označovaných jako „AI sharecroppers“ (pachtýři umělé inteligence).

Denní štítkovači

Než systém umělé inteligence dokáže identifikovat obrazy sám (proces nazývaný hluboké učení), musí být „vyškolen“ miliony ručně označených obrázků.
Předpokládá se, že tento takzvaný průmysl „AI labeling“ vzroste z celosvětových 150 milionů dolarů v roce 2018 na 1 miliardu dolarů do roku 2023 – a podobně jako mnoho vzrůstajících odvětví je do značné míry závislý na zdlouhavé a málo placené pracovní síle.
Mnoho z těchto pracovních míst je outsourcováno z jihovýchodní Asie a Keni, kde pracovníci sedí u počítačů označujících miliony obrázků (dopravní značky, zvířata, vozidla) za pouhých 2,50 dolarů za hodinu.
Ale jak uvádí zpráva od IEEE Spectrum, některé z těchto pracovních míst nacházejí také domov na americké půdě.
Alegion, se sídlem v Texasu, slibuje, že pomůže veteránům „najít smysluplnou práci v nové ekonomice digitálního koncertu“. (Zřejmě to znamená označování leteckých snímků automobilů a nákladních automobilů za $ 7-15 za hodinu.)

Prvotřídní benefity za druhořadé náklady

Ačkoli práce těchto štítkovačů je neustále se opakující rutina a často je označovaná jako “nekvalifikovaná,” tak finanční hodnota společností využívajících umělou inteligenci díky tomu roste neuvěřitelně.
„Společnosti získávají z toho výhody po dlouhou dobu, zatímco pracovníci jsou placeni jen jednou,“ řekl James Cham, VC společnosti Bloomberg Beta. „Jsou placeni jako zemědělští pachtýři, kteří platí za nájem půdy a nářadí částí svého výnosu, aby se alespoň nějak uživili, zatímco majitelé půdy mají z toho největší prospěch, protože systém je nastaven.“

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762