0

Nejspíš si pamatujete Google Glass, elegantní, futuristické, elegantní brýle, které společnost Google vydala v roce 2013. Nejednalo se o první produkt nositelné chytré technologie, ale bylo nejvýznamnějším oznámení z několika důvodů. V té době nositelná (wearable) technologie nebyla tak všudypřítomná jako dnes. Google byla 250 miliardová společnost a byla největší značkou, která vydala produkt tohoto typu. A přesto, se vším tím humbukem, fanfárami a brandingem od Google, se produktu nepodařilo oslovit svět tak, jak značka doufala.

Zatímco Google Glass udělal skvělou práci při stimulaci představivosti se všemi svými potenciálními aplikacemi, neexistoval žádný stanovený účel. Nalezení poptávky nebo problému ve světě by mělo být předpokladem pro vývoj produktu, který tento problém řeší, nikoli naopak. Bylo nejasné, zda by tento produkt byl nejvhodnější pro podnikatele, nebo se mělo jednat o spotřebitelský produkt, jehož cílem by bylo usnadnit každodenní život uživatelů. Spíše to bylo ohnisko nápadů bez řádného provedení. Nebo možná to bylo cenou 1500 dolarů. Možná to bylo příliš futuristické. Když se ohlédnete, tak to byli prostě brýle, kterým chyběla vize.

Google Glass v roce 2015 skončily, v roce 2017 byly znovu zprovozněny jako řešení pro podnikatele a tento týden byla oznámena nejnovější verze Glass Enterprise Edition 2. S cenovkou 999 amerických dolarů se stává nejnovějším produktem ve stále více digitálním světě, kde podniky adoptují chytré technologie a AR řešení na trhu svým zákazníkům a také zvyšují efektivitu, inovaci a spolupráci na pracovišti.

V současné době jsou výhody rozšířené reality a chytrých technologií na pracovišti nejzřetelnější v odvětvích, kde jsou klíčovou funkcí výroba, produkce a design. Zdravotní péče je také oblast, kde se používá AR technologie. Společnosti v těchto oblastech jsou v procesu přijímání a implementace této technologie. Výhody a nárůst efektivnosti používáním takových nástrojů však nejsou zatím určeny pro pracovníky za stolem, kterých je na trhu hodně. S více společnostmi, které používají nástroje, jako je Google Glass nebo Microsoft HoloLens (AR headset od Microsoftu), bude zajímavé sledovat všechny aplikace, které se stávají preferovanými řešeními a jak by mohli tyto aplikace využít v práci například kreativní agentury.

Představte si, že budete moci používat AR headset pro analýzu a vizualizaci masivních datových sad, abyste mohli vidět více řádků v tabulce, než jak vás omezuje obrazovka, nebo můžete promítat grafy před sebou a procházet se kolem nich. Na ilustračním obrázku níže se sice dívají na město, které není grafem, ale pokud se nad tím zamyslíte, tak městské panorama a sloupcové grafy jsou v podstatě totéž.

Tyto nástroje již existují. Nejedná se ještě o mainstream, protože notebooky jsou stále preferovanými pracovními nástroji, ale když se stane případná změna, může to zásadně změnit způsob, jakým vytváříme věci. Od spolupráce k efektivitě, k tomu, jak prezentujeme klientům, se otevírá světu celá nová sada nástrojů, se kterými se můžete učit a stát se odborníky. Než se nadějete, tak bude práce na počítači stejně staromódní jako pero a papír. Takže se připravte.