0

10. října se bude v pražské CinemaCity na Novém Smíchově konat konference Cannes in Prague, kde se s vámi několik řečníků, kteří byli v letošní porotě festivalu Cannes Lions, podělí o vhledy z jednotlivých soutěžních kategorií. Jedním z řečníků je i Mark Murray Jones, Chief Strategy Officer v agentuře OMD pro EMEA region, která byl součástí poroty kategorie Media.

Porota z celkových 2 300 přihlášených prací nakonec ocenila 300 prací, které si odnesly bronzového, stříbrného a zlatého lva. Množství a rozmanitost prací poskytla porotcům jedinečnou příležitost identifikovat některé z trendů, které ovlivňují svět marketingové komunikace. Ale každý trend má své pro a proti. O to se s vámi podělí samotný Mark.

Pro a proti kategorie Media

Velmi pozitivní stránka této kategorie je, že se v ní sešlo velké množství skvělých kampaní, které byly poutavé, dojemné a inspirativní. Pro porotce bylo náročné a inspirativní trávit čtyři dny hodnocením prací z celého světa.

Ale bohužel tou negativní stránkou bylo, že se nejednalo o mediální kampaně. Bylo zřetelné, že zde chybí umění médií. Ve stále komplikovanějším a roztříštěnějším prostředí se schopnost doručit integrovanou a propojenou komunikaci stala velmi důležitou. Kontext, ve kterém pracujeme, to vyžaduje, a technologie, kterou máme k dispozici, to umožňuje.

Přesto se až na některé výjimky zdálo, že předložené práce až příliš často vycházejí pouze z kreativní exekuce, což nepřekvapí vzhledem k vysokému procentu příspěvků, které pocházejí z kreativních agentur.

Jinými slovy, v shortlistu kategorie Media chyběla často skvělá média. Možná více frustrující byl rozsah, v jakém by mnohé z těchto skvělých kreativních nápadů mohly být ještě lepší, kdyby se použilo chytré a promyšlené mediální plánování a exekuce.

Mám však podezření, že tento nedostatek mediálního řemesla souvisí spíše s vrozenou povahou procesu udělování cen, než je skutečná kvalita práce očividná v našem odvětví. Naše schopnost vytvářet přesné a souvislé spotřebitelské zážitky, které jsou pečlivě doručené často personalizovaným způsobem, exponenciálně vzrostla.

Členové poroty se shodli na tom, že i když jsme to viděli v některých kampaní, bohužel jen velmi málo z nich se dostalo do užšího výběru, natož na finální seznam vítězů. Pravděpodobně proto, že krátké video nedokáže vysvětlit technickou a složitější kampaň oproti exekučně řízené kampani. A o to víc je pro mediální kampaně těžší vyhrát, zejména když soutěžíte s vysoce poutavými, emotivně kreativními pracemi.

Mark Murray Jones má pro vás připraveno více vhledů do kategorie Media, proto doporučujeme včasnou registraci na konferenci Cannes in Prague, kde vám Mark osobně řekne víc.

Zdroj: Adweek