Rodrigo Sobral: Tajemství úspěchu se skrývá ve správné strategii

10. října se bude v pražské CinemaCity na Novém Smíchově konat konference Cannes in Prague, kde se s vámi několik řečníků, kteří byli v letošní porotě festivalu Cannes Lions, podělí o vhledy z jednotlivých soutěžních kategorií. Dalším z řečníků je Rodrigo Sobral, Global Chief Creative Officer v agentuře Oliver, který byl v porotě Social & Influencers.

Kdo je vlastně Rodrigo Sobral?

Když si přečtete jeho životopis, tak se jedná o úctyhodnou kariéru. V reklamě začal ve svých 15, když se stal junior art directorem v jedné brazilské reklamní agentuře. Ve 24 letech založil vlastní agenturu a po roce získal své první lvy v Cannes, díky čemuž se stal jedním z 20 nejoceňovanějších kreativců v Brazílii a rok na to se přestěhoval do Londýna jako kreativní ředitel v agentuře Unit9. Poté trávil svou kariéru mezi Velkou Británii, Holandskem a USA. S jeho pomocí si AKQA vydobyla reputaci a získala ocenění jako Cannes Titanium Lion, Yellow pencils a šest dalších Grands Prix. V roce 2013 ho agentura R/GA jmenovala za svého executive creative directora. Pod jeho vedením zažila agentura zlatou éru, protože trojnásobila svou velikost a získala přes 200 mezinárodních ocenění včetně Grand Prix Cannes Lions, D&AD Pencils a Clios.

V roce 2019 byl jmenován, aby vedl kreativní vizi agentury Oliver jako její první Global Chief Creative Officer. Asi nebudete namítat, že do Prahy přijede kreativní legenda, která má jistě co říct. Na následujících řádcích vám odpoví na dvě zajímavé otázky.

Jak vypadá váš pracovní proces?

Rodrigo: Nejdříve se ujistím, že jsem zcela pochopil brief a podívám se na problém nebo výzvu, kterou je třeba vyřešit. To musí být v mé mysli křišťálově čisté a musím si položit všechny správné otázky. Poté provedu svůj výzkum, abych našel skalní publikum nebo produktový insight, jenž mě dovedou k odpovědi. To je zásadní k doručení skutečně zdařilého briefu.

Strategie je samozřejmě klíčová; to je tajemství úspěchu. Musíte pochopit byznys vašich klientů a jejich publikum. Proveďte výzkum, otestujte své hypotézy a předložte nejlepší řešení prostřednictvím pečlivého myšlení.

Když konečně vykopnete kreativní proces, tak to není nic okouzlujícího. Máte před sebou prázdný kus papíru a pero v ruce. V průběhu let se naučíte nebát se prázdné stránky – ve skutečnosti mě to nutí proměnit prázdnou stránku v něco vzrušujícího.

Pokud jde o vyhledávání zdrojů referencí, snažím se být puristou, nejenom se dívat na jiné reklamy a kampaně, ale vystoupit mimo bublinu a ponořit se do věcí, které miluji a které mě inspirují. Od hudby, přes umění až po literaturu. To jsou skutečnými základy designu a estetiky. Zábavná část je potom spojování všech těch prvků do toho, co se promění ve velký nápad.

Až si projdete celou tou přípravou, změní se to v instinkt a zkušenost. Rázem pak víte, kdy narazíte na skvělý nápad. Ale přeměnit tuto prvotní kreativní jiskru na skvělý nápad vyžaduje hodně tvrdé práce a opatrného tvarování. Řemeslo je dáno, to je nezpochybnitelné.

Vyhrál jste velké množství cen, které je pro vás nejdůležitější a proč?

Rodrigo: Pro mě nejdůležitější jsou výsledky. Koneckonců jsme v byznysu, kde se snažíme, aby značky byly úspěšnější. A když víte, že jste trefili do černého a pomohli vašemu klientovi prosperovat, aby Na konci dne jsme v podnikání, aby značky byly úspěšnější a když víte, že jste narazili na sladké místo a pomohli vašemu klientovi prosperovat, tak to z toho činí to nejlepší ocenění.

Je tu nicméně jedno ocenění, které pro mě samozřejmě má zvláštní význam. A tím je můj první lev z Cannes Lions. Nikdy nezapomenete vaše poprvé, že? Tohle ocenění bylo výjimečné, protože jsem to mohl sdílet se svým otcem, který mě inspiroval k tomu, abych dělal práci, kterou dělám. Jak jsem řekl, sedávali jsme spolu a dívali se na předávání cen Cannes v televizi, když jsem byl malý kluk. Takže získáním toho prvního lva jsme oba byli pyšní a byl to pro nás oba takový ten „není život sranda“ okamžik.

Pokud byste chtěli vědět víc, tak se stačí zúčastnit konference Cannes in Prague, kde vám Rodrigo rád odpoví na vaše otázky.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766