Nicky Bullard: Vyhrát lva v Cannes je dlouhodobý proces

10. října se bude v pražské CinemaCity na Novém Smíchově konat konference Cannes in Prague, kde se s vámi několik řečníků, kteří byli v letošní porotě festivalu Cannes Lions, podělí o vhledy z jednotlivých soutěžních kategorií. Jednou z řečnicí je i Nicky Bullard, Chief Creative Officer z britské agentury MRM McCann, která byla prezidentkou kategorie Direct.

Hodnotící kritéria kategorie Direct

Nicky Bullard jakožto prezidenta kategorie chtěla určit klíčové parametry, podle kterých by ostatní porotci mohli hodnotit práce (podobně k tomu přistoupil Daniel Bonner). Rozdělila je do čtyř částí:

  1. Cílení a insight: Prokázala značka či agentura, že rozpoznala cílovou skupinu nebo se aspoň pokusila jí pochopit?
  2. Kvalita nápadu a exekuce: Dokázalo provedení vyvolat u cílové skupiny nějakou emotivní reakci?
  3. Jasná výzva k akci: Věděla cílová skupina jasně, co má udělat?
  4. Zpětné měření: Ukázala agentura prokazatelné výsledky, že cílová skupina udělala to, co měla udělat?

Jak vyhrál lva v Cannes?

Samozřejmě každý chce znát ten tajný recept, jak vyhrát lva na festivalu Cannes Lions. Nicky doporučuje, abyste z toho udělali dlouhodobý proces. Není to jen o tom přihlásit práci do Cannes a doufat, že vyhrajete. Jako test si vyzkoušejte soutěže, které se odehrávají před Cannes Lions. Například Eurobest. Když zde vaše práce získá bronz, tak se pokuste zjistit proč. Pobavte se o tom s porotci a zjistěte, proč práce nedosáhla na stříbro ani zlato. Nebo proč to nedostalo shortlist. Možná tam budou věci, které se dají zlepšit.

A na to navazuje další bod. Mějte jasný příběh, který každý pochopí. Získejte si klienta na svou stranu hned od začátku. Pokud máte skvělý nápad a klient ho koupil, tak v tom okamžiku jim řekněte, že to plánujte přihlásit do soutěží. Nečekejte na poslední chvíli, až bude vše hotovo a spuštěno. Pokud je získáte na svou stranu, tak mohou z části investovat do case study videa.

Nakonec se nesnažte lobovat u porotců. Stává se, že jim někteří posílají své práce předem, ale nemyslete si, že je to způsob, jak získat porotce na svou stranu. Každý se sice rád podívá na dobrou práci, ale žádný porotce nechce přijít o svou reputaci.

Zdroj: Contagious