Hasicí přístroj bez chemikálií dokáže uhasit požár na vesmírné stanici

Japonští vědci navrhli hasicí přístroj do vesmíru. Namísto rozstřikování chemikálií, aby uhasil oheň, tak tento hasicí přístroj nasaje plameny.

VEM metoda označovaná Vacuum Extinguish Method (Vakuová hasicí metoda), funguje přesně opačně, jako stávající hasicí přístroje. Klasický hasicí přístroj sprejuje CO2, aby udusil plameny. I když tato metoda funguje ve vesmíru, není podle výzkumníků efektivní. Zvyšuje totiž hladinu CO2 v kosmické lodi, takže astronauti ztrácejí vzácné vteřiny při nasazování kyslíkových masek. Hořlavé části plují po požáru levitují po kosmické lodi. To vyžaduje časově náročný proces čištění.

VEM řeší tyto problémy sáním plamenů (a zdroje ohně) do vakuové komory. Tým říká, že VEM bude dobře fungovat ve vesmírných lodích a dalších uzavřených prostorech, jako jsou ponorky. Lze jej použít také na operačních sálech, kde by chemikálie mohly poškodit vybavení sálu. Přístroj byl otestován, ale vesmírné agentury ještě nesouhlasily s jeho použitím.

Oheň představuje pro astronauty velké nebezpečí. Oheň na vesmírné stanici Mir ukázal, že požáry mohou představovat vážné hrozby ve vesmíru, částečně kvůli nedostatku gravitace. Zatímco NASA experimentuje s jinými způsoby, jak kontroloval oheň ve vesmíru, VEM by mohla v budoucnu poskytnout životaschopnou možnost.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766