Clare Hutchinson: Jak kreativita může změnit formát retailu

Přinášíme vám další článek s vhledy řečníků, kteří zavítají do Prahy v rámci konference Cannes in Prague, jenž se bude konat 10. října v pražském CinemaCity na Novém Smíchově. Na následujících řádcích vám Clare Hutchinson, Chief Strategy Officer v agentuře Havas Media a letošní porotkyně v kategorii Creative Effectiveness, představí jednu z oceněných prací na festivalu Cannes Lions.

Microsoft Xbox Design Lab: Fanchise Model

Společnost Xbox spustila v roce 2016 Design Lab, což byla webová stránka, ke si hráči mohli online vytvářet personalizované herní ovladače. Ale o Design Lab vědělo málo hráčů a ti, kteří si jej navrhli, tak si jej nekoupili. Xbox se zaměřil na zvýšení prodejů a zvýšení penetrace.

Nicméně hráči jsou extrémně sociální komunitou a zajímají se o to, co říkají ostatní spoluhráči. Spojením tohoto vhledu společně se statistikou z Forbes, která tvrdí, že 44 % pracujících mileniálů má další zdroj příjmů vedle svého běžného zaměstnání, se Xbox rozhodl proměnit hráče v podnikatele, kteří by mohli vytvořit něco cenného pro svou vlastní komunitu.

Fanchise Model umožnil hráčům navrhnout si design ovladače a vydělat z jeho prodeje. Nový model byl nastartován pomocí ilustrací představujících návrhy ovladačů influencerů z různých oblastech. Prostřednictvím sociálních sítí byli hráči odkazování na web Design Lab, kde by si mohli nárokovat určitou barevnou kombinaci jako svou vlastní. V závěrečné fázi oslavila značka Xbox nejlepší návrhy fanoušků prostřednictvím reklamních formátů v in-store, na sociálních sítích, OOH, online videu a printech.

Co si z toho odnést?

  • Vzhledem k tomu, že se personalizace stává standardem pro značky orientované na spotřebitele, společnosti musí inovovat, aby svým zákazníkům poskytly to, co chtějí.
  • Iniciativy, které posilují publikum, mohou prospět jak značce – která může počítat s tím, že obsah vytvořený uživateli bude fungovat jako reklama – tak spotřebitelům – kteří jsou za své zapojení odměněni.

Co k tomu dodává Clare Hutchinson?

Fanchise Model od Xboxu byl o pohánění retailu a nové ekonomiky. Kampaň ukázala ROMI (Return on marketing investment) pro Xbox jako firmu, ale také pro každého jednotlivého fanouška. Je to elegantní práce, která byla důkladně propracovaná i z hlediska práce s daty.

A jelikož byla Clare Hutchinson v porotě kategorie Creative Effectiveness, tak vám přinášíme i její pohled na tuto kategorii. Podle ní se jedná o tu nejdůležitější soutěžní kategorii, protože zde s setkává kreativita s efektivitou. Můžeme mít vliv a přilákat rozpočet, pokud dokážeme, že to, co děláme, je efektivní. Kreativita může být sice krásná, ale pokud nemá dopad na konečný výsledek nebo společnost, tak není mocná.

Tím navazuje i na trendy, kterých si všimla během hodnocení prací. Byly zde práce, kde se projevila síla značek vystoupit z řady a ovlivnit zákon. Objevilo se zde mnoho zajímavých důkazů, že komunikace není jen o změně chování, ale také o změně společnosti a zákonů, kterými se řídíme.

A pokud uvažujete příští rok nad přihláškou do kategorie Creative Effectiveness, tak Clare radí, že musíte být přesvědčiví a napsat přihlášku krásně, že si získá nejen srdce porotců, ale ji jejich mysl.

Pokud se chcete dozvědět víc o efektivitě kreativních kampaní, tak doporučujeme včasnou registraci na konferenci Cannes in Prague, kde vám Clare Hutchinson osobně řekne víc.