Ekologicky šetrné krystaly by mohly nahradit chladící chemikálie v lednicích

Tým výzkumníků ze Španělska a Velké Británie našel zelenou alternativu k chemikáliím, které používáme k tomu, abychom udrželi ledničky chladné. Objev by podle vědců mohl vést k méně toxickému odpadu a ke snížení spotřeby energie. Většina lednic (a klimatizací) používá toxické a hořlavé plyny (fluorované uhlovodíky a uhlovodíky). Zařízení stlačuje a rozšiřuje plyny, aby se přístroj udržel v chladu.

Tým dosáhl stejného chladicího účinku s použitím pevné alternativy, která je levnější, účinnější a méně toxická. Plastové krystaly neopentylglykolu (NPG) se ochladí, když se změní jejich mikroskopická struktura. Krystaly ve skutečnosti nejsou plastické – tento termín jen odkazuje na jejich tvárnost. Jejich chemické uspořádání usnadňuje kompresi. NGP je již široce používán pro jiné účely, včetně výroby barev, polyesterů a maziv. Tým v současné době spolupracuje s firmou Cambridge Enterprise, aby své poznatky uvedl na komerční trh.

Způsob, jakým v současné době udržujeme lednice a klimatizace chladnými, je neudržitelný. Proces chlazení je neefektivní a chemikálie jsou ve skutečnosti nebezpečné pro člověka. „Chladicí a klimatizační zařízení v současné době spotřebovává pětinu celosvětově vyráběné energie a poptávka po ochlazování jen stoupá,“ poznamenal Dr. Xavier Moya z University of Cambridge. Dr. Moya vedl výzkum plastových krystalů s profesorem Josepem Lluísem Tamaritem z Universitat Politècnica de Catalunya. Jejich práce s plastovými krystaly je příkladem rostoucího vědeckého výzkumu, jehož cílem je učinit každodenní technologie udržitelnějším.