Izraelští vědci vytiskli 3D srdce z lidské tkáně

Skupina výzkumníků z Tel Aviv University použila 3D tiskárnu k vytvoření srdce z lidské tkáně o velikosti třešně. Zatímco 3D tiskárny v minulosti replikovaly strukturu srdce, tohle je poprvé, kdy někdo úspěšně vytvořil a vytiskl celé srdce, včetně buněk, cév a komor, jak dodává profesor Tal Dvir, který projekt vedl.

Tým provedl pacientovi biopsii buněk tukové tkáně. To se změnilo na „inkoust“ do 3D tiskárny. Výsledkem bylo kompletní srdce velikosti třešně. Technologie, která má vytvořit lidské srdce, by byla stejná, dodává tým. Vědci se však stále snaží vytvořit dostatek tkáně pro tisk srdce lidské velikosti, mimo jiné čelí výzvě, jako je naučení srdce, jak má pracovat. Zatímco buňky se mohou smršťovat, ještě nemají schopnost pumpovat.

V plánu je transplantace 3D vytištěných srdcí do zvířat v průběhu roku. „Možná, že za 10 let budou v nejkvalitnějších nemocnicích po celém světě tiskárny orgánů a tyto postupy budou prováděny rutinně,“ řekl Dvir.

Podle Světové zdravotnické organizace je kardiovaskulární onemocnění jednou z hlavních příčin úmrtí na světě. Pro lidi trpící srdečním selháním je transplantace často jedinou odpovědí. K dispozici je však málo srdcí. Schopnost vytisknout srdce by mohla tento problém vyřešit, i když jsme ještě několik let daleko od toho, aby byly dostupné pro lidi.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766