Adidas vyvíjí běžecké boty Futurecraft Loop, které lze recyklovat

Německý výrobce bot Adidas vyvinul běžecké boty ze 100% recyklovatelného materiálu. Stačí, když zákazníci vrátit své staré tenisky místo toho, aby je vyhodili. Jakmile se vrátíte, tak mohou být rozebrány na části, které lze použít k výrobě nového páru bot.

Boty Futurecraft Loop jsou vyrobeny z opakovaně použitelného termoplastického polyuretanu (TPU) a neobsahuje lepidlo. Když se ošoupou do takové fáze, kdy by byly normálně vyhozeny, tak mohou být poslány zpět do Adidasu. Poté se vyperou, rozemelou na kuličky a roztaví do materiálu, který může být součástí nových bot.

„Odstraněním plastového odpadu ze systému je prvním krokem, ale tím to nemůže skončit,“ řekl Eric Liedtke, člen správní rady společnosti Adidas. „Naším snem je, že budete moc nosit stále stejné boty.“

Společnost říká, že boty budou splňovat stejné výkonnostní standardy jako zbylá vysoce výkonná sportovní obuv. Kolekce Futurecraft Loop, včetně procesu návratu a recyklace, je testována v rámci beta programu. Řádné uvedení bot na trh je naplánováno na jaro/léto 2021.

Pokud jde o výrobu syntetické běžecké obuvi, jsou obavy o životní prostředí velké. Jedna studie zjistila, že vytvoření jednoho nového páru generuje asi 14 kilogramů emisí oxidu uhličitého, což je stejné množství, které by vydaly 100 wattové žárovky, pokud by zůstaly zapnuté po dobu jednoho týdne. Stejná studie také zjistila, že typický pár je vyroben z 26 různých materiálů, což je důvod, proč jsou tak obtížně recyklovatelné. Zdá se, že Adidas to vyřešil pouze jedním typem materiálu, který lze znovu použít.