V Mexiku vyrobili včelí úl pomocí použitých plastových brček

Last Straw je kampaň na záchranu včel a snížení plastového odpadu. Nápad vznikl v digitální agentuře Flock (spadající pod Isobar) jako způsob, jak povzbudit lidi, aby přestali používat brčka. Za účelem vytvoření kampaně spolupracovala agentura s výrobcem medu Son De Miel a digitální produkční společností Praxlab.

Last Straw (Poslední brčko) je prototyp umělého včelího úlu, vytvořený výhradně z použitých plastových brček. Tým zjistil, že standardní brčka mají stejnou velikost jako voskové buňky v včelím plástu včel medonosných (Apis Mellifera). Brčka jsou také vyrobeny ze stejného typu plastu, který se používá k výrobě umělých úlů. To znamená, že je pravděpodobnější, že včely přijmou úl na bázi brček. Tým spolupracoval s profesionálními včelaři a akademiky, aby navrhli úl.

Prototyp včelího úlu již hostí včelí kolonii. Pokud si budete chtít vyrobit vlastní umělý úl, tak plány jsou k dispozici zdarma online.

Last Straw je součástí větší snahy povzbudit lidi, aby nepoužívali brčka. Odhaduje se, že každý den se ve Spojených státech použije 500 milionů brček. Tyto brčka přispívají ke znečištění plastů v oceánu i jinde. Velké mezinárodní společnosti již začínají zakazovat nebo omezovat používání umělých brček. David Zacarías, GCD v agentuře Flock, řekl, že iniciativa Last Straw již inspirovala některé restaurace v Mexiku, aby udělaly totéž.