0

Společný projekt mezi Islington Council, Transport for London a strojírenskou firmou Ramboll plánuje využití přebytečného tepla ze severní linky metra na vytápění domů v londýnské čtvrti Islington. Cílem projektu je poskytnout levnější a zelenější alternativu k současným topením.

„Věříme, že využití velkého množství tepla tímto způsobem připojeného k systémům dálkového vytápění měst bude hrát významnou roli při dekarbonizaci britské poptávky po energii na vytápění,“ uvedla ředitelka dálkového vytápění v Ramboll Lucy Padfield.

Hlavním zdrojem tepla je „Bunhill 2“, ventilační šachta, která vytlačuje přebytečné teplo ze severní linky. Inženýrská firma Ramboll navrhla tepelné čerpadlo pro zachycení přebytečného tepla z hřídele. To se pak dále zahřeje na přibližně 70 stupňů Celsia a směřuje do tepelné sítě Islingtonu, která dodává teplo a horkou vodu do místní oblasti.

Během letních měsíců bude tento proces obrácen. Místo odvádění tepla bude ventilátorový hřídel používán k čerpání studeného vzduchu do tunelových trubek.

Projekt je druhou částí Bunhill Heat and Power plánu organizace Islington Council. Současná síť vytápí 700 domů, včetně místních škol a středisek pro volný čas. Cílem této druhé fáze, která bude dokončena v příštích několika měsících, je vytopit 450 dalších domů již tuto zimu.

Greater London Authority odhaduje, že v Londýně je dostatek přebytečného tepla na pokrytí 38 procent poptávky po městě. Vláda Spojeného království usiluje o to, aby do roku 2025 byly všechny domy vytápěny nízkouhlíkovou energií.