0

Australští designéři Tom Whitty, Alex Wadelton a fotograf Stu Morley společně spustili kampaň Future Landfill (Budoucí skládky) na protest proti schválení plastových hraček. Kampaň vznikla poté, co populární australský řetězec supermarketů Woolworths začal dávat gumové mačkající hračky z filmu Lví král, když zákazníci utratili více než 300 korun.

Během kampaně byly plastové hračky použity k opětovnému vytvoření různých ikonických scén z filmu Lví král. Avšak místo toho, aby byly umístěny v africkém národním parku Serengeti, tak byly scény vytvořeny na skládce.

Tím, že Whitty a Wadelton ukazují, kde tyto postavy skončí, usilují o zvýšení povědomí o realitě plastových hraček. Od spuštění kampaně koncem srpna se hračky staly také symbolem ekologické odpovědnosti. Wadelton říká: „vtlačení těchto plastových parazitů do ekosystému je morálně trestuhodné a naše děti učí špatnou lekci, že je v pořádku vzdát se environmentální odpovědnosti za cenu krátkodobého uspokojení“.

Jako alternativu k plastovým hračkám, kampaň vydala řadu sběratelských karet. Karty jsou vyrobeny z biologicky rozložitelného papíru a jsou osazeny rostlinnými semeny. Proto lze karty nejen sbírat a vyměňovat, ale také je možné je zasadit k vypěstování zeleniny.

Podle zprávy australské vlády se v Austrálii ročně spotřebuje přibližně 3,5 milionu tun plastů a recykluje se méně než 12 procent. Plastové hračky se recyklují obzvláště těžko, protože mívají kovové části. Vzhledem k současné mobilizaci, která odrazuje od používání plastových sáčků, se zdá, že propagace v supermarketech se tím neřídí. Jak se můžeme také snažit učit děti o záchraně planety, pokud jim stále dovolujeme hrát si s plastem?