0

Ke snížení nadměrného používání plastů se supermarket Rimping v thajském městě Čiang Mai rozhodl balit některé potravinářské výrobky do banánových listů. Balíčky banánových listů jsou svázány tenkým kusem bambusu. Proč banánové listí? Jak vysvětluje globalcitizen.org, tak banánovníky se v Thajsku snadno hledají a některé mohou produkovat až 3 metry dlouhé listy. Odolnost listů z nich činí také skvělého kandidáta na balení rychle se prodávajících čerstvých produktů – „protože jsou biologicky rozložitelné, tak nemohou měsíce sedět na polici“.

Další prodejny například ve Vietnamu zahrnují řadu možností zeleného balení. Lotte Mart také používá krabice vyrobené z odpadu z cukrové třtiny a vejce balí do papíru místo plastu, dále supermarket Big C nabízí biologicky rozložitelné nákupní tašky vyrobené z kukuřičného prášku.

Banánové listy mohou být dalším nástrojem, jak bojovat proti nadměrnému množství plastu. Podle studie z roku 2015 jsou Thajsko a Vietnam dvě z pěti zemí zodpovědných za 60 procent plastů ve světových oceánech. V Číně existuje od roku 2008 zákaz tenkých plastových sáčků, který snížil jejich využití o 66 procent. Celosvětově se každoročně používá asi 5 biliónů plastových sáčků a jen velmi málo z nich se recykluje.