Výzkumníci z Barcelony vyvíjejí algoritmus, který umí trénovat houslisty

Výzkumní pracovníci na barcelonské Universitat Pompeu Fabra vyvinuli algoritmus umělé inteligence, který v reálném čase poskytuje houslistům zpětnou vazbu na jejich techniku. Ve svém výzkumu použili inteligentní náramek Myo. Náramek byl schopen sledovat a zaznamenávat přesné pohyby profesionálního houslisty. Současně byl zaznamenán zvuk představení.

Jakmile byly pohyby synchronizovány se zvukovými daty sedmi různých technik uklonění, výzkumníci vyškolili algoritmus, aby určil, která techniky uklonění odpovídá konkrétnímu zvuku. V testech byl model schopný správně identifikovat techniku užitou k produkci daný zvuk v 94 procentech času.

Studie byla provedena v rámci projektu TELMI (Technology Enhanced Learning Performance of Musical Instrument). Cílem projektu financovaného Evropskou unií je vyvinout sadu technologických inovací pro zlepšení výuky hudby, včetně vytvoření „interaktivních prototypů výuky hudby“.

Výzkumníci v Barceloně doufají, že nositelný náramek může nakonec pomoci studentům, aby vyvinuli lepší techniku tím, že jim poskytnou zpětnou vazbu v reálném čase. Algoritmus by také umožnil studentům porovnat jejich výkon s výkony profesionálních houslistů. V budoucnu se vědci domnívají, že jejich technika by mohla platit i pro jiné hudební nástroje.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762