PODU je platforma podporující podcasty v arabském jazyce

Americký startup založil jednu z prvních platforem na podporu a vývoj podcastů v arabském jazyce. Autorem je Wessam Abozeid, student z Chicagské univerzita, který si všimnul, že jazyk je překážkou pro Araby, jenž chtějí mít svůj vlastní podcast. Nedostatek jazykových dovedností jim ztěžoval nalezení vhodné platformy.

PODU pomáhá autorům podcastu vydělávat peníze z jejich obsahu. Zdejší obsah se však nezaměřuje na politiku, ale na komedii, sport, vzdělávání a vyprávění příběhů.

„Chceme, aby to bylo něco, co sjednocuje arabský svět,“ řekl Abozeid pro americaninno.com. „Budeme se snažit vyhnout se jakýmkoliv sporným politickým tématům na našich podcastech… Myslím, že existuje střední cesta, kde můžeme nabídnout něco hodnotného, co není cenzurováno.“

Platforma získala v březnu 15 000 dolarů v rámci univerzitní College New Venture Challenge. PODU nyní oslovuje populární egyptské osobnosti na YouTube. V příštím roce usiluje o další finanční prostředky na rozšíření do Alžírska, Maroka, Saúdské Arábie, Sýrie a dalších arabsky mluvících zemí.

Podcastový průmysl zažívá takový „Netflix“ moment. Odborníci odhadují, že trh podcastů bude do roku 2020 mít hodnotu 1 miliardy dolarů, což představuje nárůst oproti 490 milionům dolarů v roce 2017. Tento trend se v arabsky mluvícím světě také pomalu zvyšuje, kde se odhaduje, že na Blízkém východě je v současné době více než 300 podcastů v arabštině a angličtině.