Blikající přechod má upozornit chodce, aby se nedívali do mobilů

Jižní Korea zavedla nový systém pro přechody, který využívá blikající světla a laserové paprsky, aby chodci nevcházeli na silnici během provozu a aby řidiči zpomalili. Korejský institut stavebnictví a technologie budov (KICT) vyvinul systém, aby bojoval se „smartphone zombies“ – lidé, kteří se dívají pořád jen do telefonu a nedávají pozor.

Tepelné zobrazovací kamery spustí varování. Elektronické nástěnné tabule umístěné na každé straně křižovatky blikají výstražné signály řidičům a rozsvítí se LED diody umístěné v silnici. Chodci s nainstalovanou aplikací obdrží vibrační textovou výstrahu a laser promítne varování na zem na okraji chodníku. Dále chodce upozorní zvukový alarm, aby nevstupovali na silnici.

Testovací přechod pro chodce je testován v Ilsanu (předměstí severozápadně od Soulu) na křižovatce před nemocnicí.

Jižní Korea má nejvyšší míru penetrace chytrých telefonů na světě a alarmující vysokou úmrtnost na silnicích. Dr. Jong Hoon Kim, vedoucí výzkumného týmu, řekl: „Máme v úmyslu pokračovat ve vývoji systému, takže řidiči mohou být informováni o připravovaných přechodech prostřednictvím svých navigačních aplikací a vozidla také mohou automaticky zpomalit, když jsou detekovány nebezpečné okolnosti.“

Kromě prevence nehod by takové systémy mohly snížit veřejný skepticismus autonomních vozidel. Nedůvěra vzrostla kvůli smrti cyklisty v roce 2018. Tato technologie by mohla dále podporovat rozvoj samořídících vozidel.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766