Vědci dokáží odhalit infekční onemocnění pomocí svíticího papírku

Jedním ze závažných problémů, se kterým se potýkají doktoři ve vzdálených nebo chudých oblastech, je testování infekčních nemocí bez použití složitých a drahých zařízení. Výzkumníci z Technologické univerzity v Eindhovenu (TU/e) a Keio University v Japonsku nedávno vyvinuli spolehlivý způsob testování infekčních onemocnění pomocí speciálního svítícího papírového proužku, kapky krve a digitálního fotoaparátu.

Test používá svítící detekující protein, který ukazuje přítomnost protilátek v krvi, které tělo vytváří v reakci na infekční onemocnění. Poté, co se na papír umístí kapka krve, detekující proteiny vyvolávají reakci podobnou té u světlušek, které produkují modré bioluminiscenční světlo. Ve druhém kroku enzym přemění modré světlo na zelené světlo. Pokud se však protilátka váže na detekující protein, tak tím zablokuje druhý krok. Čím více protilátek existuje k určité nemoci, tím jasnější modré barvy je papírek.

Chcete-li papírek použít, tak kapku krve jednoduše naneste na papír. Po dvaceti minutách spodní strana papíru bude vyzařovat modrozelené světlo. Digitální fotoaparát, například fotoaparát na mobilním telefonu, může určit poměr modrého a zeleného světla a zjistit nejen to, zda je protilátka v krvi, ale také kolik.

Výzkumníci ve svém prototypu úspěšně testovali HIV, chřipku a horečku dengue. Očekává se, že test bude komerčně dostupný během několika let. Pokud k tomu dojde, mohlo by být mnohem jednodušší a levnější testovat řadu velmi závažných infekčních onemocnění.