Google na základě dat předvídá vysokoškolské basketbalové zápasy

Pokud sledujete sport, tak budete nejspíš obeznámeni s tím, jak analyzovaná data řídí mnoho rozhodnutí. Stačí si vzpomenout na film Moneyball. Mnozí si díky tomu uvědomili, že minulá výkonnost může být prediktorem. Proto teď Google přichází s nástrojem March Madness Insights Hub, který nám umožňuje analyzovat data amatérských vysokoškolských basketbalistů.

Google pozval vývojáře z vysokých škol, aby dali dohromady kód pro analýzu a předvídání her. A světe div se, zatím je to působivě přesné. Například v loňské hře Texas Tech vs. Michigan použili studenti metodu defenzivní efektivity, aby předpověděli, že hra nebude pouze obrannou bitvou, ale že každý tým bude mít pouze 126 kombinovaného držení míče. A během zápasu skutečně bylo jen 121 kombinovaných držení míče.

Společnost Google využívá March Madness, aby přinesla k tématu analýzy dat pozornost. Tím, že přináší analýzu dat do podoby něčeho, co hodně lidí zná, tak to zvyšuje porozumění průmyslu a navíc to nadchne děti, kteří by se v budoucnu tomu mohly věnovat.