0

Startup Masterworks umožňuje lidem investovat do velkých uměleckých děl tím, že zabezpečí umělecká díla a používá k tomu blockchain. Společnost nakupuje umělecká díla, o kterých se domnívá, že jejich hodnota bude v budoucnu oceněna a následně ji zaregistrují u Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC). Investoři pak mohou nakupovat akcie každého uměleckého díla, stejně jako by kupovali akcie ve veřejné společnosti.

Vlastnictví akcií je zaznamenáno v blockchainu Ethereum. Tím je proces bezpečnější, efektivnější a transparentnější. Zakladatel společnosti Scott Lynn říká, že blockchain demokratizuje sběratelství umění, které bylo tradičně pro většinu lidí z důvodu vysokých cen nedostupné. U Masterworks mohou investoři utratit jen 20 dolarů za svůj podíl na mistrovském díle.

Společnost například investovala do díla Andyho Warhola – Colored Marilyn z oku 1979, které v listopadu 2017 koupila za 1,8 milionu dolarů. Zájemci mohou do díla investovat minimálně s částkou 1 000 USD.

V budoucnu plánuje Masterworks rozvíjet vztahy s makléřskými firmami, aby bylo obchodování a prodej snazší. To by mohlo vytvořit sekundární trh s uměleckými akciemi. Investiční platforma Masterworks tak vytváří novou formu investičních příležitostí tím, že každému umožňuje přístup k vysokým výnosům, které by byly běžně dostupné pouze bohatým lidem. Jedinou věc, kterou však investoři nebudou moc dělat, je možnost si vystavit dílo doma.