Americký řetězec Panera umožňuje zákazníkům navrhnout si vlastní jídlo

Obchodní řetězec Panera Bread se sídlem v USA umožňuje zákazníkům ve svých restauracích navrhovat vlastní jídla pomocí jednoduché technologie. Informace o ingrediencích jsou k dispozici digitálně. To zahrnuje nejen ingredience, které jsou v určitém pokrmu, ale také nutriční hodnotu těchto ingrediencí a jejich zdroje. Zákazníci pak mohou přidávat nebo odebírat ingredience například ze sendviče nebo salátu.

„Umožňujeme vám jako zákazníkovi mít pod kontrolou to, co jíte,“ dodává Dan Wegiel, ředitel pro růst a strategii společnosti Panera Bread.

Panera v posledních letech dramaticky zvýšila svou digitální přítomnost. Kdysi zákazníci mohli objednávat buď v restauraci Panera, nebo přes drive-through. Nyní si zákazníci mohou objednat z počítače v práci a nechat si doručit jídlo, nebo pomocí chytrého telefonu či v kiosku v restauraci. Prvotním zaměřením těchto technologií bylo kontrolovat dlouhé fronty v době špičky. Ale nakonec Panera Bread objevila, že u zákazníků je větší zájem o kontrolu toho, co si objednali než o rychlé služby.

Dát možnost zákazníkům navrhovat si jídlo dává společnosti obrovský insight do jejich chování. Data shromážděná digitálně – poháněná také masivním věrnostním programem desítek milionů členů – informují společnost Panera o stravovacích návycích zákazníků. To umožňuje společnosti přizpůsobit akce, které se zaměřují na konkrétní dny v týdnu, nebo nabídnout pokrmy, které například zahrnují kořeněná jídla.

„Digitál otvírá více možností. Zavádí také možnosti personalizace. Umožňujeme přizpůsobení, které dosud neexistovalo a je postaveno na naší transparentnosti… můžete doslova rozebrat a znovu postavit jakýkoliv pokrm,“ říká Wegiel.

Díky digitalizaci je pro skromnější obchody se sendviči snazší uspokojit potřeby zákazníků a vytvořit promo akce, které jsou skutečně relevantní. Panera se samozřejmě rozšířila dál, takže už nenabízí jen polévku, salát a sendvič. V roce 2017 koupil jeden evropský investiční fond tuto společnost za více než 7 miliard dolarů. Od té doby společnost obnovila úsilí v oblasti digitalizace.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766