Aplikace Unipos povzbuzuje zaměstnance k tomu, aby „oceňovali“ své kolegy za dobře odvedenou práci

Japonský startup Unipos vytvořil jednoduchý způsob, jak rozpoznat a odměnit příkladné chování zaměstnanců prostřednictvím bonusového peer-to-peer systému. Funguje to následovně: Zaměstnanec si myslí, že něco, co kolega udělal, je vynikající (a mohlo to zůstat nepovšimnuto) a pomocí aplikace pošle kolegovi „bonus“. Služba funguje podobně jako Facebook, kde za dobré chování dostáváte „lajky“, ale v případě Uniposu se jedná o pozitivní zpětnou vazbu v podobě „bonusu“.

Když zaměstnanci obdrží bonus, dostanou oznámení v aplikaci Unipos nebo prostřednictvím jiných komunikačních programů jako Slack, Workplace nebo Microsoft Teams. Cílem je poskytnout pozitivní zpětnou vazbu v reálném čase za dobře odvedenou práci. Služba zahrnuje celofiremní časovou osu, která zobrazuje všechny zprávy, které dostali členové týmu. Pak mohou „zatleskat“ u zprávy pro jejich kolegu. Hashtagy lze také přidávat ke zprávám, což pomáhá společnosti posílit konkrétní hodnoty a cíle.

Každá společnost si může sama zvolit hodnotu bonusu. Unipos sbírá body, které ji pak mohou zaměstnanci vyměnit za bonusy jako jsou dárkové karty Amazon nebo peněžní bonusy. Cílem je pomoci společnostem zvýšit morálku a podpořit uznání za dobře odvedenou práci.

Unipos je služba založená na předplatném. Společnosti platí za službu a peníze přidělené zaměstnancům prostřednictvím bodů. Systém vzájemného uznávání od Uniposu má již více než 220 aktivních zákazníků po celém světě, včetně společností Mercari, Toyota a HelloFresh.

Studie ukázaly, že „lajky“ na sociálních sítí dávají lidem pozitivní podporu, na rozdíl od kusu čokolády nebo vyhraných peněz. Aplikace jako Unipos využívají této touhy k pozitivnímu posílení tím, že dávají uživatelům „lajky“ a ocenění. Aplikace také využívá rostoucí trend, kdy lidé touží po uznání na pracovišti. Studie ukazují, že vzájemné uznávání může pomoci posílit morálku. A povzbuzování lidí k tomu, aby nominovali nebo ocenili spolupracovníky, pomáhá zapojit pracovní sílu, to vychází ze studie programu v letecké společnosti JetBlue, kde společnost uvedla, že čím více se chválí zaměstnanci, tím déle zůstali a více se zapojovali.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762