0

Robotická ruka dává uživatelům možnost cítit a manipulovat s objekty i ze vzdálené země. Tato technologie je společným úsilím tří společností Shadow Robot (robotika), SynTouch (senzory na prstech) a HaptX (haptické rukavice).

Senzory cítí vše, co by vnímal prst. A to včetně síly, vibrací a teploty. V kombinaci s obratnou antropomorfní robotickou rukou se přístroj může velmi přesně pohybovat. Pohybová data zachycená rukavicemi HaptX pomáhají lépe ovládat pohyby vzdálené ruky a provádět vše, co dokáže skutečná ruka. S takovou technologií by se teoreticky dala zneškodnit bomba z bezpečné vzdálenosti.

Zatímco haptické roboty dokázaly dříve přenášet hmat, teprve nyní se jedná o první úspěšný příklad vzdáleného hmatu pomocí haptické robotické ruky, jak uvedl výkonný ředitel společnosti Rich Walker.

Skutečnost, že by se operace mohly uskutečnit kdekoli na světě, otevírá mnoho výjimečných možností – zejména pokud jde o choulostivé operace, se kterými by se mělo zacházet z dálky, jako je zneškodnění bomb nebo manipulace s předměty ve vesmíru.