0

Německý startup Calamus vyvinul kolo, které cyklistům umožní zjistit, kdy se blíží těžko viditelná vozidla. Cílem asistenční služby Calamus One je omezit pravděpodobnost nehody.

Vysílače a přijímače na zadním konci kola vydávají ultrazvukové signály, které se mohou odrazit zpět blížícím se ozem v jiném pruhu. Když k tomu dojde, motor v řídítkách vibruje na straně, kde se nachází právě dané auto.

Calamus One obsahuje další chytré funkce, které zahrnují dotykový panel odolný proti povětrnostním vlivům integrovaný s navigací od Google, ukazatele směru na řídítkách a GPS sledování, pokud dojde k odcizení kola. Je dodáván ve třech modelech – One-25, One-50 a One-75, což odkazuje na výkon motoru Bafang, který může být o síle 250, 500 nebo 750 W.

Kolo je napájeno lithiovou baterií, které se nabije během tří hodin. Společnost uvedla produkt přes kampaň na Indiegogo, kde je v předprodeji k dostání za $1 997. Očekávaná maloobchodní cena se v závislosti na modelu pohybuje mezi 3 330 a 3 820 dolary.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo v roce 2018 na celém světě zabito 1,35 milionu lidí z důvodu zranění v silniční dopravě. „Více než polovina všech úmrtí v silniční dopravě patří chodci, cyklisté a motocyklisté,“ uvádí zpráva WHO a ti v rozvojových zemích jsou vystaveni největšímu riziku (a pravděpodobně nebudou těžit z nejpokročilejší a nejdražší bezpečnostní technologie). Jen v samotných Spojených státech se od roku 2009 každoročně zvyšuje počet dopravních nehod, které se týkají cyklistů nebo chodců, podle nhtsa.gov bylo v roce 2017 zabito téměř 800 cyklistů.