0

Litevská společnost PropTech Baltics nabízí firmám z prop-tech segmentu nízkonákladovou platformu s názvem RealBox, což je místo pro testování a prezentaci nových produktů. PropTech (property technology = realitní technologie) je nový průmysl, který je asi dva roky starý, a odkazuje na začínající podniky nabízející inovativní produkty pro trh s nemovitostmi.

Cílem nového rozvoje v litevském hlavním městě Vilnius je poskytnout firmám fyzický prostor, kde mohou provozovat testovací piloty a představovat se větším společnostem. Hub zahrnuje více než 100 budov a veřejného prostranství o celkové rozloze více než 2,5 milionu metrů čtverečních. Prop-tech společnosti mohou těžit z příznivého podnikatelského prostředí v Litvě, kde jsou nízké daně ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, vzdělaná pracovní síla a je tu možnost zřídit nový podnik během tří dnů.

„Tvrdě jsme pracovali na tom, aby se město stalo místem, kam se začínající podnikatelé chtějí přestěhovat a prosperovat. Finance a nemovitosti jsou další oblasti, kde technologie mohou narušit trh, a chceme, aby Vilnius hrál v tomto ústřední roli. Městský úřad se k tomu zavázal a naše budovy jsme zpřístupnili Realboxu. Naší ambicí je přeměnit celé město na obchodní pískoviště pro začínající podnikatele a pokusit se najít řešení, která zlepší svět zítřka,“ dodal starosta města Vilnius Remigijus Šimašius.

Litva vytvořila prostředí, které je přátelské k životnímu prostředí a nabízí pobídky jako nízké náklady pro podniky a vzdělanou pracovní sílu. Země je na druhém místě po Velké Británii, co se týče institucí digitální peněz a sídlí zde 170 fintech společností. Nyní se zaměřují na nový trh, kterým jsou realitní technologie. To je strategický krok, protože průmysl se právě začal formovat. Díky tomu se Litva staví do pozice klíčové destinace pro startupy z této oblasti.