0

Vědci z Washingtonské státní univerzity (WSU) zachytili bakterie, které se živí znečištěním a vdechují elektřinu. Bakterie se nachází v oblasti Heart Lake Geyser Basin v Yellowstonském národním parku, kde se teploty pohybují od 43 do 93 °C.

Vědci, které vede Abdelrhman Mohamed z WSU, použili speciální elektrody vložené na okraj horkých pramenů, aby vyvedli bakterie ven. Kvůli tomuto extrémnímu prostředí vynalezl Mohamed přenosný potenciostat (elektronické zařízení schopné ovládat elektrody). Po 32 dnech tým úspěšně zachytili bakterie v jejich přirozeném prostředí.

Vědci se domnívají, že bakterie mohou pomoci vyřešit problémy spojené se znečištěním a udržitelnou energií, protože bakterie nejenže přeměňují znečištění na méně toxické látky, ale také zároveň vyrábějí elektřinu.

„Vzhledem k tomu, že tyto bakterie předávají elektrony na kovy nebo jiné pevné povrchy, mohou produkovat elektrický proud, který lze použít pro nízkoenergetické aplikace,“ řekl profesor WSU Haluk Beyenal, který na práci dohlížel.

I když je výzkum v raném stádiu, extrakce takových bakterií je významná. Mohli by pomoci vědcům nalézt řešení dvou nejpalčivějších otázek současnosti: znečištění a udržitelné energie. Objev může mít také důsledky pro řešení zachycování a ukládání uhlíku, stejně jako pro udržitelnou výrobu energie.