Čína pro veřejnost otevřela základnu pro simulaci pobytu na Marsu

Čína v červené skalní oblasti v povodí Qaidam otevřela základnu, která bude simulovat prostředí Marsu. Základna je navržena tak, aby zaujala turisty a vzdělávala studenty a další, kteří se chtějí dozvědět o průzkumu vesmíru. Návštěvníci mohou zažít, jaký je život na Marsu, a zároveň se mohou snažit řešit problémy, jimž by mohli čelit, jako je například pěstování potravin a zásobování energie. Základna bude sloužit také pro vědecký výzkum a simulační školení.

Nachází se ve městě Mangai, v provincii Čching-chaj v severozápadní Číně, oblast byla vybrána pro svou podobnost s Marsem. Je skalnatá, červená a teploty se mezi dnem a nocí velmi liší. Základna se rozkládá na ploše 53 330 metrů čtverečních. Pojme 60 lidí v kapslích a stovky lidí ve stanech. Postavení stálo 150 milionů juanů (asi 508 milionů korun).

Tato nová základna je jen dalším příkladem toho, jak vážně to Čína zamýšlí s průzkumem vesmíru. Čína plánuje čtyři hluboké průzkumné mise do roku 2030. V lednu 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s robotickou sondou na opačné straně Měsíce.