0

Wearable zařízení, které dokáže odhalit, kdy člověk má sebevražedné myšlenky a upozornit blízkého či důvěryhodné kontakty, mohou být brzy realitou.

Fitness trackery a další elektronická zařízení již sledují naši fyzickou aktivitu a vědci tvrdí, že podobná technologie může být použita ke sledování našeho duševního zdraví způsobem, jaký nikdy nebyl možný. Nové aplikace a wearable technologie mohou brzy pomoci zachovat naši duševní pohodu tím, že objeví časné známky emočního utrpení.

Psychiatři se spoléhají na pacienty, že řeknou lékařům, jak se cítí. Nicméně předvídající technologie může poskytnou lékařům spolehlivější informace. Výzkum ukazuje, že změny v našem duševním stavu, včetně smutku nebo úzkosti, ovlivňují zřetelně i naše tělo. V angličtině se tento termín označuje jako „mood forecasting“. Tato prognóza nálad využívá spojení mezi myslí a tělem. Srdeční frekvence, impuls, pocení a teplota pokožky je všechno ovlivněno emočním vzrušením. Navíc tempo, se kterým píšeme textové zprávy, voláme nebo sdílíme na sociálních sítích se všechno mění podle nálady.

Akademičtí vědci a soukromé společnosti pracují na vývoji zařízení a programů, které nejen detekují a interpretují naše biomarkery, ale také reagují s užitečnými radami. Například zařízení nebo aplikace pro předpovídání nálady může vyzvat někoho, aby zavolal kamarádovi, nebo se prošel, když se zařízení nepohybovalo několik hodin. Alternativně mohou být měnící se biomarkery nebo digitální chování předávány přímo lékaři, který by pak mohl v případě potřeby zasáhnout.

Prognóza nálady může předcházet špatným náladám, emočnímu utrpení a potenciálně nebezpečným situacím. Ačkoli to může narazit na problém se shromažďováním a předáváním důvěrných osobních údajů, některé pozitivní účinky této technologie mohou být monumentální.