Chytrý chránič zubů pomáhá sportovcům zlepšit jejich výkon a zdraví

Britský startup ORB Innovations vyvinul chytrý chránič zubů, aby zlepšil výkon sportovce a snížil počet úrazů. Smartguard využívá snímače pro shromažďování údajů v reálném čase. Chránič zapadá na zuby stejně jako klasický chránič zubů, ale rozdíl spočívá v tom, že využívá plošné spoje a software ke shromažďování údajů ohledně výkonu sportovce. Senzory měří půl milionu datových bodů každou minutu.

Je určen pro hráče rugby, ale sleduje tři faktory, které ovlivňují všechny sportovce: kondici, únavu a úsilí. Smartguard je unikátní, protože sbírá data v reálném čase na hřišti. Trenéři tak mohou používat údaje, aby zjistili, kdy jsou sportovci příliš unavení. Údaje by také mohly pomoci identifikovat body výskytu otřesu, stejně jako předvídat a pomoc prevenci úrazů způsobených stresem.

Otřes mozku představuje 25 procent všech zranění v kontaktních sportech. Navzdory velikosti problému stále neexistuje přesný způsob, jak identifikovat poranění hlavy přímo na místě. Cílem Smartguardu je to změnit tak, že bude sbírat osobní údaje sportovců v reálném čase. Tento insight by měl pomoci sportovním organizacím zlepšit spokojenost hráčů. Smartguard podtrhuje rostoucí roli chytrých technologií ve sportu. Report společnosti Deloitte uvádí, že sportovní týmy stále častěji využívají chytré technologie a internet věcí k rozvoji hráčů, zlepšení bezpečnosti hráčů a zvyšování angažovanosti fanoušků.