0

Startup IoT Stars využívá strojové učení a chytré LED osvětlení, které pomáhá komukoliv produkovat vysoce kvalitní mikrozeleninu. Crop IQ je kuchyňské zařízení, které používá chytré LED osvětlení, jenž lidem pomáhá jemně ladit chuť. Zařízení spolupracuje s mobilní aplikací. Představte si, že chcete například thajskou bazalku. Vyberete si ji v aplikaci a ta automaticky nastaví správnou světelnou sekvenci, která ovlivňuje celý růstový cyklus thajské bazalky.

Rostliny reagují na světlo skrze bílkoviny ve svých listech, které se nazývají fotoreceptory. Fotoreceptory ovlivňují produkci aminokyselin a dalších chemických sloučenin v rostlinách – ovlivňuje to nutriční hodnotu a chuť. U mikrozeleniny tak světlo působí nejen na rychlost růstu rostlin, ale také na chuť, vitamíny, minerály a antioxidanty. Světelné spektrum může produkovat thajskou bazalku nebo jemnější ředkvičky.

„Zařízení pomáhá lidem bez znalosti ohledně zemědělství nebo výsadby, aby si mohli vybrat z aplikace na svém chytrém telefonu bazalku, která jim dává pálivější guacamole,“ dodává francouzský inženýr Michael Setton. Ten původně vyrobil zařízení pro sebe, a pak jej chtěli i jeho přátelé.

Zařízení ovládá spektrum světla tak, aby ovlivňovalo chuť rostlin a fytonutrienty stejně jako teplota kontroluje něco, co se nazývá „Maillardova reakce“ (chemická reakce při zhnědnutí potravin). Společnost spustila crowdfundingovou kampaň na svých webových stránkách a na platformě Envestors. Crop IQ bude k předobjednání od května a dodávka se plánuje na začátek roku 2020.

Spotřebitelé stále více hledají udržitelné potraviny s vysokým obsahem živin. Toto je jeden ze způsobů. Podle Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství bude do roku 2050 potřeba vyprodukovat o 70 procent více potravin, aby se uživila celosvětová populace.