0

Holandské designové studio MVRDV využil „vyřezávaný“ design, aby postavil nejvyšší mrakodrap v Albánie, označovaný jako „vertikální vesnice“. Jedná se o budovu Downtown One, která se nachází v hlavním městě Tirany a měří 140 metrů. Na fasádě mrakodrapu je zobrazena pixelovaná mapa Albánie. Efekt topografické mapy je vytvořen vyčnívajícími části rovnoměrných oken v různých výškách a délkách. Vyčnívající prostor tak vytváří terasy, které mají podpořit rozhovory mezi sousedy. Výsledkem je vertikální vesnice o 37 patrech.

Kombinovaná budova bude obsahovat obchodní prostory a rezidenční byty. Každý byt nebo kancelář bude reprezentovat skutečnou vesnici nebo město v zemi. Obyvatelé budou schopni identifikovat svůj byt nebo firmu pomocí skvrn na mapě. Plány zahrnují také dětské hřiště a podzemní garáž. Budova bude otevřena v roce 2024.

Architektura a design se stále častěji považují za nástroje, které přitahují turisty a investory. Urbanisté doufají v „Bilbao efekt“, což fenomén, díky kterému je město revitalizováno pomocí investic do ikonické architektury, jak se stalo po vybudování Guggenheimova muzea v přístavu v severním Španělsku (proto Bilbao). Dubaj vynaložila 1,5 miliardy dolarů na vybudování nejvyššího mrakodrapu na světě – Burj Khalifa. Ten se stal turistickou atrakcí světové úrovně a v letech 2012-2013 jej navštívilo 3,53 milionu návštěvníků. Albánie doufá v podobný efekt.