Vědci vyvinuli inzulínovou pilulku pro diabetiky

Tým vědců vyvinul speciální kapsli pro diabetiky, která by mohla nahradit inzulínové injekce. Podstatou je její design, který je inspirován krunýřem želvy pardálí. Kapsle má vysoké, zaoblené strany, které zaručují, že se bude moci převrátit, pokud přistane vzhůru nohama. To je důležité, protože zajišťuje správné dodání léku. Ploché dno ji udrží v pozici, jakmile přistane ve správné poloze.

Pilulka je malá, kolem velikosti borůvky, což usnadňuje spolknutí. Tobolka obsahuje malou biologicky odbouratelnou jehlu vyrobenou z komprimovaného inzulínu, která jej uvolní na jednom místě. Mechanismus se stal heurékou pro tým. Vědci si totiž uvědomili, že vlhkost žaludku dokáže rozpustit disk cukru. Použili tak disk, aby držel jehlu na místě, dokud se nedostal do žaludku.

Financování výzkumu pochází od společnosti Novo Nordisk, National Institutes of Health, Brigham and Women’s Hospital, MIT Undergraduate Research Opportunities Program a dalších různých grantů.

V současné době si dávají diabetici inzulínové injekce, někdy několikrát denně, aby zkontrolovali hladinu cukru. Jehly jsou bolestivé a vytvářejí bariéry pro lidi, aby dostali lék, který potřebují. Ale tahle kapsle by to mohla změnit. Tým již úspěšně u prasat vyzkoušel kapsli obsahující inzulín. Dávka byla srovnatelná s tím, co lidé dostávají z injekcí. Bude však trvat tři roky, než se kapsle bude testovat na lidech, ale design má potenciál radikálně změnit způsob, jakým užíváme léky, od inzulínu až po očkování. Dánský Novo Nordisk financoval výzkum a uvažuje o klinických studiích užívajících kapsli na léky k léčbě obezity, hemofilie a růstových hormonů. Nová metoda by mohla mít významné důsledky pro léky, jako je inzulín, hormony a očkování.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766