Aplikace Second Chance umí odhalit předávkování na základě dechu člověka

Vědci z University of Washington vyvinuli mobilní aplikaci, která sleduje míru dýchání a zjišťuje příznaky předávkování. Algoritmus pro chytrý telefon nazvaný Second Chance sleduje změny tím, že z telefonu vysílá neslyšitelné zvukové vlny. Vlny detekují rychlost dýchání a odešlou tyto informace zpět do telefonu. Pokud se neobjeví žádné známky dýchání nebo pokud se dýchání člověka zpomalí na sedm dechů za minutu nebo méně, aplikace odhalí předávkování. Dokáže sledovat dýchání člověka až ze tří metrů.

Při zkouškách v kontrolovaném injektážním zařízení v Kanadě byla mobilní aplikace přesná na 90 %. To bylo ještě úspěšnější v UW Medical Center, kde anesteziologické týmy „simulovaly“ předávkování na pacientech v operačním sále. Účinek anestetika totiž napodobuje příznaky předávkování.

Tým stále pracuje na mobilní aplikaci. Plánuje se, že v případě zjištění předávkování bude alarm volat o pomoc. Plány na komercializaci technologie probíhají se žádostí o schválení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Ve Spojených státech dojde každý den ke 130 předávkování léky, ale nemusí to mít fatální následky, pokud člověk dostane pomoc včas. Aplikace „Second Chance“ je dobrým příkladem toho, jak může technologie nabídnout jednoduché řešení vážných problémů.