Olympijské medaile pro rok 2020 budou vyrobeny z recyklovaného kovu ze starých mobilních telefonů

Organizační výbor pro olympijské hry 2020 v Tokiu používá staré a vyřazené chytré telefony, notebooky a jinou elektroniku (známý jako elektroodpad), k výrobě medailí. To je poprvé, co se olympijské medaile vyrábí z veřejně darovaného elektroodpadu.

Organizátoři říkají, že z odpadu potřebují získat 30,3 kg zlata, 4 100 kg stříbra a 2 700 kg bronzu. Školy, podniky a dobrovolníci z jiných organizací již věnovaly dostatek staré elektroniky k výrobě 94 procent zlatých medailí, 85 procent stříbrných medailí a všech bronzových medailí.

Snaha je součástí rostoucího tlaku na recyklaci nebo opětovné využití odpadu z elektroniky. Zatímco tento program je omezen na Japonsko, množství elektroodpadu z chytrých telefonů, tabletu a dalších zařízení roste. Odhaduje se, že v celém Japonsku bylo shromážděno 47 488 tun vyřazených zařízení, včetně více než 5 milionů použitých mobilních telefonů. Sběrný program bude pokračovat až do března 2019.

Úsilí je odrazem rostoucího povědomí o množství elektronického odpadu, včetně drahých kovů, které jsou každoročně vyřazovány. Odhaduje se, že v roce 2016 byly vyhozeny cenné kovy v hodnotě 65 miliard dolarů v podobě starých chytrých telefonů a dalších elektronických zařízení. Pouze 20 procent bylo recyklováno.