Sofistikovaný satelitní systém od Iridium dokáže neustále sledovat pozici letadel

Společnost Iridium dokončila satelitní systém, který by měl lépe zabezpečit létání. Systém zahrnuje 66 provozních satelitů (plus 9 náhradních dílů) a je určen hlavně pro globální telekomunikace. Každý satelit obsahuje speciální přijímač, který vyrobila společnost Aireon, jenž je výrobcem globálních systémů sledování a sledování letadel. Přijímač používá technologii, která nakonec umožňuje sledovat každé letadlo na obloze, bez ohledu na to, kde se nachází.

Dnes jsou letadla sledovány pomocí radaru a něčeho, co se nazývá ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast – jedná se o zařízení letadel, které slouží k vysílání aktuální polohy letadla a přijímání polohy okolního provozu). Řízení letového provozu však může přijímat pouze signály přes věže na zemi. Existuje více než 600 těchto věží, ale mohou přijímat pouze signály od zhruba 250 kilometrů. To ponechává rozsáhlé oblasti planety bez dozoru, například nad některými oceány a v zemích s méně přijímači.

Nový systém by mohl změnit způsoby sledování letadel, protože přijímače jsou ve vesmíru. Systém bude schopen vyzvednout ADS-B signál z letadla, kdekoli se nachází. To by mohlo pomoci leteckým společnostem sledovat letadla a najít lepší trasy. V nouzových situacích by mělo být snadnější lokalizovat letadlo rychleji. Aireon v současné době provádí testy na systému ve vesmíru. Na jaře by se to mělo spustit naplno.