Robot Vera dokáže nahradit oddělení lidských zdrojů

Robot z ruského startupu Stafory dokáže vyřešit problém s náborem. Vera, softwarová umělá inteligence, prohledává webové pracovní portály pro nalezení nejlepších možných schod. Kontaktuje je telefonicky (e-maily a videochat je také možný) a pokládá předem stanovené otázky. Vyhodnocuje odpovědi a poskytuje společnostem jen nejlepší kandidáty na tuto práci. Podle autorů ze Stafory to dokáže provést desetkrát rychleji než člověk.

Program (pojmenovaný podle maminky jednoho z vývojářů) není ve skutečnosti fyzickým robotem a nenahradí lidi v oddělení lidských zdrojů (přinejmenším ne nyní). Lidé ve firmách, které používají Veru, stále provádějí skutečný nábor. Počítačový program však urychluje proces tím, že eliminuje skupinu uchazečů.

Vera se již používá ve velkých nadnárodních společnostech, jako jsou IKEA, Microsoft a Coca-Cola. Asistenti a chatboti již mění způsob, jakým společnosti zvládnou opakující se úkoly, jako je eliminování nevhodných uchazečů o zaměstnání. Stejně jako u automatizovaných zákaznických služeb se jistě ztratí osobní dotek. Ve skutečnosti již některé společnosti požadují, aby potenciální zájemci předkládali video rozhovory místo toho, aby nabízeli osobní setkání. Takové technologie však mohou výrazně zvýšit efektivitu. Vera může kontrolovat stovky uchazečů současně ( přes video nebo hlasem) a pak nechat nejlepší kandidáty na setkání se skutečnými lidmi.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766