0

Vědci z Behavioural and Clinical Neuroscience Institute na univerzitě Cambridge, vedení Georgem Savulichem, vyvinuli aplikaci, která by mohla pomoci těm, kteří trpí poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Aplikace Decoder má za cíl pomoci uživatelům zlepšit soustředění. Hra přenáší uživatele na virtuální „mise“, kde mají zničit mezinárodní zločineckou organizaci. Uživatelé si musí pamatovat a identifikovat různé sekvence čísel zatímco jsou rozptylováni. Pokaždé, když si uživatel úspěšně zapamatuje sekvenci, tak aplikace odemyká další stopy v rámci mise.

Tým zjistil, že uživatelé, kteří tuto aplikaci hráli, zaznamenali zlepšení soustředění stejně, jako kdyby užívali stimulantů, jako je methylfenidát (Ritalin) nebo nikotin. Výzkum byly publikován v lednovém vydání časopisu Frontiers in Behavioral Neuroscience. Aplikace je v současné době k dispozici pro telefony iPhone a bude dostupná pro Android později v roce 2019.

Jen ve Velké Británii užívá Ritalin až 1 milion lidí. Farmaceutické přípravky mohou mít potenciálně závažné vedlejší účinky, takže aplikace Decoder by mohla nabídnout bezpečnější alternativu. Výzkumníci naznačují, že aplikace může také pomoci zlepšit poruchu pozornosti spojenou se schizofrenií a poraněním mozku. V budoucnu mohou takové aplikace pomáhat při léčbě široké škály duševních poruch.